Enter your keyword

post

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Okuma Alışkanlığı Kazandırma Etkinliklerinin Amacı Nedir?

Özel Yalova Bilge Okulları olarak öğrencilerimize kitap okumayı eğlenceli hale getirebilmek ve bu yaşlarda onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yıl içerisinde birçok etkinlik yaptık. Etkinliklerimizi yalnızca okul içerisinde değil okul dışında birçok mekanda gerçekleştirdik.

Kitap Okuma Alışkanlığı Neden Önemlidir?


Özel okul olarak kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın önemi üzerine her zaman vurgu yapıldı.
Kitap okuma alışkanlığı, öğrencilerin zihinsel, ruhsal ve psikolojik yönlerini geliştirmek için en etkili yöntemlerden biridir. Varsıl hayal dünyası, daha sıhhatli bir kişilik gelişimi için ilkokul ve ortaokul yıllarında kazanılan kitap okuma alışkanlığı oldukça önemlidir. Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, ileride anadillerini daha düzgün konuşmalarına, okul başarılarının artmasına ve kelime dağarcıklarının gelişmesine katkı sağlar. Günlük konuşmalarımızda kullandığımız kelime sayılarının artmasında, yeni kelimelerin öğrenilmesinde, daha etkili ve anlaşılır cümleler kurmada, kendimizi çok iyi ifade etmemizde kitap okuma alışkanlığı kazanma önemlidir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Etkinliklerinden Sonra Elde Edilen Kazançlar Nelerdir?

Yalova’da özel okul denince akla Özel Yalova Bilge Koleji gelmesinin en büyük sebeplerinden biri de her alanda yapılan okul içi ve okul dışı aktivitelerdir. Bu aktivitelerden en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz kitap okuma etkinlikleridir. Yeri geldiğinde Yürüyen Köşk’e gidip Atamızın manevi gölgesinde kitap okuduk, yeri geldiğinde Termal’e gidip o muhteşem doğa ile iç içe kitap okuduk, yeri geldiğinde şehir merkezinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizle birlikte kitap okuduk. Kitap okuma projelerine katıldık ve hatta kitap yazdık. Ailemle Okuyorum Projesi kapsamında velilerimizi okula davet ettik ve velilerimiz, okuma saatlerimize iştirak ettiler. Bu sayede öğrencilerimiz hem kitap okuma alışkanlığı elde etti hem de kitap okumaktan oldukça keyif aldı.