Enter your keyword

KÜRESEL ISINMA

KÜRESEL ISINMA

Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünyayı tehdit eden en büyük çevre sorununu oluşturuyor. Küresel ısınma aşırı fosil yakıt kullanımından, hızlı nüfus artışından, sanayi kirliliği, bina yapmak için ağaçların kesilmesinden, çevre kirliliğinden dolayı artmaktadır. Küresel ısınmanın sonuçlarından biri değişik doğa olaylarıdır.  Küresel ısınma ve değişen iklimlerle birlikte beklenmedik doğa olayları da gün geçtikçe daha fazla görülmeye başlandı.

Geride bıraktığımız yıllar içinde, yazın ortasında yaşanan don olaylarından, neredeyse on yılda bir rastladığımız fırtınalara kadar, dünyanın birçok yerinde normal olmayan olaylar yaşanmakta.

 Örneğin; 2020 yılının haziran ayında, Godzilla” ya da “Gorilla” adı verilen toz fırtınası yarım yüzyılda görülen en büyük ve en yoğun fırtına olarak hafızalara kazındı. Sıcak hava, buzullarda erimeye neden oldu. 2020 NASA Dünya Gözlemevi’ne göre, dünyanın en soğuk yeri geçtiğimiz yıllarda benzeri görülmemiş yüksek sıcaklıklar yaşadı. Eylül 2020’de, Yunanistan’da yaşanan Akdeniz kasırgası sokakları sular altında bıraktı, elektrik hatlarını düşürdü ve üzücü bir şekilde ölümlerle sonuçlandı. 2019’da Kaliforniya’nın Sierra Nevada’sında ilkbaharda görülen kar yağışı, Guadalajara’da 1,5 metreden fazla buzun altına gömülmüş bir dolu fırtınası, Mayıs ve Haziran 2019’da Paraguay Nehri’nin taşmasına, en az 16 kişinin ölümüne ve on binlerce kişinin evlerinden çıkmasına neden olan yağışlar ve bunlar gibi birçok olay küresel ısınmanın ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığının birer göstergesidir.  

Küresel ısınmanın en büyük nedeni biz insanların doğaya iyi davranmamalarıdır hepimizin bildiği gibi. Ancak,  ABD’de yapılan yeni bir araştırma, iklim değişikliğinin etkinlerini durdurmanın tamamen insanların elinde olduğunu gösteren bir çalışmaya imza attı. Buna göre, küresel olarak net sıfır karbon emisyonlarına ulaşılabilmesi halinde dünyadaki küresel sıcaklıklar sadece birkaç 10 yıl içinde dengelenebilir.

Bu umut verici araştırmanın sonuçlarını büyük bir merakla beklerken bizler de elimizden geleni yapmalıyız. Unutmayalım ki dünyamıza sahip çıkmazsak eğer yaşayacak bir dünya bulamayız.