Enter your keyword

Buz Tırmanışı

    Merhabalar. Bu ayki sporumuz buz tırmanışı. Çok bilinmeyen bir spor olsa da bana çok ilginç geldi ve sizlere tanıtmak istedim.Dağlardaki şelalelerin donmasıyla oluşan buza tırmanma sporudur. Bazılarına göre dünyanın en zor sporudur. Çünkü hem hava soğuktur hem de düşme korkusu vardır. Ama bence eğlenceli ve emeğimizin karşılığını güzel bir manzarayla veren güzel bir spordur.1908 Oscar Eckenstein adlı dağcının tasarladığı kramponlarla buz tırmanışı doğmuş oldu. Bu kramponlarla rahatça buzlara tırmanılıyordu ve bilimsel olarak ilk tırmanışı Oscar yapmıştır. Oscar’dan sonra bu sporun babası denilebilecek Amerikalı tırmanıcı JeffLowe tırmanış tekniği ve teknolojisinin temellerini atmıştır ve buz tırmanışına büyük katkıları olmuştur.


Buz tırmanışı Türkiye’de, Erzurum’da ve Erzincan’da yapılır. Türkiye’de ilk kez Erzurum’da “Buz Tırmanışı Çalıştayı”nda yapılmıştır. Milli dağcılar Tunç Fındık, Doğan Palut, Emrah Özbay, Efecan Aytemiz, Bora Koç gibi dağcılarında aralarında olduğu Erzurum’da 35 metrelik buz tutmuş bir şelalede yapılmıştır. Amerika’da da buz tırmanışı yapmış olan Bora Koç, bu sporun Türkiye pek yaygın olmayan bir kategori olduğunu ve beklentisinin ötesinde olduğunu söyledi.


Bence ülkemizde buz tırmanışı gibi sporların yaygınlaştırılması, ülkemizdeki sporculara destek olunarak ve sporun uygun olduğu Erzurum Erzincan gibi yerlere yatırım yaparak kendi vatanımızda bu güzel sporu yapabilmeliyiz.


Gerekli malzemeler:

1)Giyim Öncelikle sıkı giyinmeliyiz. Montumuz, kazağımız yağmurluğumuz, kar maskemiz eldivenimiz vb. hazır olmalı2)Teknik
Tırmanmak için: Buz ve kaya çekicimiz,buz vidalarımız karabinalarımız, tırmanış ipimiz vb. hazır olması gerekirken,
Emniyetimiz için: kaskımız, ilk yardım setimiz, kişisel iniş ve diğer emniyet ekipmanlarımız hazır olmalıdır.


3)Kamp ve Mutfak
Eğer bir günlük değil de birden fazla günlük kalacaksak bunlara ihtiyacımız vardır.
Kamp: çadır ve çadır tamir seti, uyku tulumu ve uyku tulumu iç hasırı vb. gerekirken
Mutfak: çatal-bıçak seti, ambalajlanmış yiyecekler, suya dayanıklı kibrit vb. gerekir.


                                                                                                          

   Yahya Batur